Niemiecki w domu, czyli miłość od pierwszego wejrzenia

with Brak komentarzy

Dziś jestem w sytuacji, w jakiej jest wielu rodziców. Nie znam TEGO języka. Niemiecki jest dla mnie faktycznie “obcym” językiem. Zatem buszowanie w sieci i poszukiwanie interesujących materiałów, które można wykorzystać w domu przedstawia nie lada wyzwanie. Już kilka razy dawałam sobie z tym spokój.

Tym razem z pomocą przyszła nasza lektorka języka niemieckiego, Magda, która po zajęciach w Solei zachwalała bajkę Zoés Zauberschrank. I to pierwsza rzecz, którą chciałabym dziś polecić. Dla przypomnienia, oglądanie bajek w języku obcym pomaga osłuchać się dzieciom z językiem. Jeśli w domu jest taka możliwość, można jak najbardziej z dziećmi rozmawiać po angielsku czy niemiecku, na przykład codziennie podczas zabawy. Może do tego zadania zostać “wyznaczony” jeden z rodziców. Jeśli rodzice są niepewni swoich umiejętności językowych, mogą dzieciom czytać bajki w danym języku. Wymowę słówek sprawdzimy w internecie. Wszystko to sprawia, że dzieci są oswojone z językiem obcym. Łatwiej im się go potem uczyć. Ale jeśli rodzice nie posługują się żadnym językiem obcym, dzieciom można pomóc na przykład zachęcając je do oglądania bajek w innym niż ojczysty języku. I to już od jak najmłodszych lat.

A wracając do Zoés Zauberschrank, bajka ma bardzo sympatycznych bohaterów, których polubią i chłopcy, i dziewczynki. Ciekawa fabuła: Zoés dzięki swej czarodziejskiej szafie może przeżywać różne przygody. Raz jest lekarką, innym razem pilotką rajdową. Pozytywny przekaz. Do oglądania na You Tube.

Zoés Zauberschrank

Na stronie telewizji Kika istnieje podstrona poświęcona Zoés. Tam można znaleźć gry, kolorowanki, piosenki związane z bajką:

Kika

Gdy przeglądałam stronę Kika, natrafiłam na pięknego, niebieskiego królika i jego przyjaciół. I to właśnie była ta miłość od pierwszego wejrzenia. Pięknie wykonana bajka/program z królikiem w roli głównej. Przesympatyczny bohater przypadnie do gustu dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Bardzo proste przygody, zrozumiałam nawet ja! Można je oglądać na stronie Kika, lub na You Tube.

Mój ulubiony odcinek

Niebieski królik i przyjaciele mają w swym repertuarze także prościutkie piosenki, które przypominają trochę niezrównane Super Simple Songs.

Kikaninchen

Polecam szczerze i biorę się za poszukiwanie materiałów dla starszych dzieci i młodzieży. Liczę też na podpowiedzi z waszej strony.

Aśka Dylus

 

 

Skomentuj to